Gazeta Średzka, 18 listopada 2004, autor: Hanna Sowa

 

04 1Stowarzyszenie Twórczego Rozwoju Umysłowych Ścieżek w Środzie Wlkp. otrzymało Grand Prix i Statuetkę "Melpomeny 2004" I Jesiennego Konkursu Teatrów Młodzieżowych, który w piątek i sobotę odbywał się w Ośrodku Kultury. 
Nie była to bynajmniej jedyna nagroda dla stowarzyszenia i działającego w jego ramach Teatru IT. Wręcz przeciwnie, można stwierdzić, że na "itowców" spadł w sobotę grad nagród. Średzka grupa teatralna została laureatem pierwszej nagrody (300 złotych) za przedstawienie "On" oraz trzeciej nagrody (drugiej nie przyznano) za spektakl "Sen Anioła" (nagroda 150 zł). Komisja artystyczna przyznała również trzy wyróżnienia - dla zesołu "ONI" z Gminnego Ośrodka Kultury "Sezam" w Tarnowie Podgórnym" za próbę podjęcia problematyki współczesnej, dla zespołu "NA STRYCHU" z LO w Śremie za scenariusz spektaklu "Po drugiej stronie lustra" oraz dla Piotra Pajchrowskiego z Teatru IT za scenariusz przedstawienia 'On" (nagrody pieniężne 100 zł). 
Komisja przyznała też 15 wyróżnień aktorskich. Z Teatru IT wyróżnieni zostali: Agata Jasińska, za rolę w spektaklach "On" i "Sen Anioła", Piotr Pajchrowski za rolę w spektaklach "On" i "Sen Anioła" oraz Magda Król, Tomasz Węcławiak, Krzysztof Wojciechowski, Agnieszka Kaźmierczak, Michalina Mistrzak, Adam Król, Jagoda Kalisz, i Katarzyna Mistrzak za role w spektaklu "Sen Anioła". Wyróżnienia aktorskie otrzymali również: Wioletta Romul za rolę w spektaklu "Mówisz i masz" z zespołu "NO NAME" z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu, Rafał Wiśniewski za rolę w przedstawieniu "www.dom.pl" zespołu "NAS-TROJE" z LO w Chodzieży oraz Ewa Macioszczyk za rolę w spektaklu "Po drugiej stronie lustra" z LO w Śremie (nagrody akorskie w wysokości 50 zł). 
W I Jesiennym Konkursie Teatrów Młodzieżowych "Melpomena 2004" zorganizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Ośrodek Kultury w Środzie wzięło udział pięć grup teatralnych. Przedstawionych zostało 6 spektakli (Teatr IT wystawił dwie sztuki). 
Wszystko rozpoczęło się w piątek przed południem happeningiem "Rogal" w wykonaniu Studia Teatralnego BAGTI z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Poznaniu. Aktorzy w zabawny sposób zaprezentowali pieczenie rogala świętomarcińskiego. Pląsy Masła, Jajek i Mąki oraz pogoń za nimi żarłocznego Kucharza wprowadziły wszystkich w dobry humor. To był jednaktylko wstęp do konkursowych prezentacji i jedyny optymistyczny akcent przeglądu. Bo prezentowane w ramach konkursu spektale tchnęły pesymizmem i brakiem nadziei. 
Jako pierwszy na scenie zaprezentował się zespół "ONI' z Tarnowa Podgórnego ze spektaklem "Dziwny jest ten świat". Aktorzy pokazali współczesny świat, pełen medialnych newsów (tragedia w Biesłanie) i gazetowego przeplatania się wiadomości tragicznych z tymi bardzo błahymi. Z tym splataniem się spraw ważnych i zupełnie błahych człowiek ma do czynienia na codzień. Jak do tego podchodzi?
Dziwny świat, ale w zupełnie innej barwie metaforycznej konwencji, ukazany został w spektaklu "On' Teatru IT. Biznesmen, przez przyjaciół zwany Grzesiem, pełna lęków Ewa i "On" - prześladujący ich Wiatr. "Nie współczuję, jestem współczesny" - to tylko jeden z cytatów ze spektaklu ukazujący grę współczesnego cynizmu i "archaicznej" wrażliwości. Które z nich wygra?
Przedstawieniem niewesołej sytuacji "dobrej" polskiej rodziny zajął się zespół "NAS-TROJE" z Chodzieży w przedstawieniu o znaczącym tytule "www.dom.pl". "Wyścig szczurów", pogoń za pieniądzem, brak czasu dla rodziny, zdrada, nielojalność - tak widzą polski dom młodzi aktorzy i twórcy spektaklu. Po raz kolejny beznadziejna rzeczywistość. 
Również w następnym spektaklu nie dano widzom wytchnienia. W przedstawieniu "Po drugiej stronie lustra" zespołu "NA STRYCHU" ze Śremu powiało się jeszcze większym pesymizmem. Anoreksja, problemy natury psychicznej, bezradność wobec "zwyczajnych" problemów i otaczającego świata - to wszystko znalazło się w tym przedstawieniu. 
Podobna problematyka, lecz znowu w innym ujęciu, została podjęta w spektaklu "Mówisz i masz" grupy "NO NAME" ze Swarzędza. Sztuka oparta na "Fauście" Goethego, podejmowała współczesną problematykę złego wpływu reklam, kompleksów i wpadania w matnię używek, które sprawiają, że ludzie widzą siebie piękniejszymi. 
Na koniec w zupełnie inny wymiar przeniósł widzów spektakl Teatru IT, oparty na wierszach średzkiej poetki Ewy Joanny Surdyk - "Sen Anioła". Tu też nie było optymistycznie za to bardzo poetycko i nie tak dosłownie jak w pozostałych przedstawieniach. 
Spektakle oceniała komisja artystyczna w skład której weszli instruktorzy teatralni: Katarzyna Psiarska (Teatr Animacji w Poznaniu), Karol Adler (Krajeński Ośrodek Kultury), Jan Głowinkowski (Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie), Bogusław Harendarczyk (Jarociński Ośrodek Kultury) oraz Jan Janusz Tycner (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu). Główną nagrodę  - statuetkę z brązku wykonała profesor Urszula Plewka-Schmidt - rektor Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej "Schola Posnaniensis". Oprócz statuetki zwycięzcy konkursu otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł. Nagrody ufundowała Wojewódzka Bibliotek Publiczna i Centrum Animacji Kultury. Następny przegląd już za rok. Miejmy nadzieję, że spotka się z większym zainteresowaniem zarówno zespołów teatralnych jak i widzów i że na stałe wpisze się do kulturalnego kolandarza naszego miasta. 
  

 

Nowy Tygodnik Średzki, 17 listopada 2004, autor: Sabina Doga

04