NOVI

Zespół NOVI działa przy Domu Kultury w Przeźmierowie. Obecnie liczy 13 osób (gimnazjaliści i licealiści). Spotyka się raz w tygodniu, pracując nad kolejnym spektaklem lub pogłębiając swoje aktorskie umiejętności na zajęciach warsztatowych. Słowo, ruch sceniczny, wyobraźnia to pojęcia, wokół których skupiają się NOVI. Zespół dotychczas zrealizował takie przedstawienia jak: Czas robi swoje, a ty człowieku?, Homo, homo ale nie wszystko wiadomo, Katastrofa, Teatrzyk Zielona Gęś, Od ucha do ucha, Bolero oraz 2 krótkie - bożonarodzeniowe: W drodze do Betlejem, Kruk, ptaki, anioły... i ktoś jeszcze. Podczas Melpomeny 2010 otrzymali wyróżnienie za koncepcję inscenizacyjną przedstawienia.

Widzowie Melpomeny 2011 będą mogli zobaczyć spektakl "Białe plamy są czarne, czarne plamy są czerwone, żółte białe...". Scenariusz na podstawie poezji m.in. T. Różewicza, R. Kapuścinskiego, St. Barańczaka i W. Szymborskiej napisała instuktor i reżyser - Teresa Mańczak - Ciuksza.

 

Teatr Bez Nazwy, Przedecz

"Teatr Bez Nazwy" powstał w 2010 roku z inicjatywy absolwentów przedeckiego gimnazjum. Zespół ma już na koncie pierwszy sukces - został finalistą Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych "Maski 2011" w Włocławku. Na Melpomenie 2011 zespół zaprezentuje spektakl "Jeleń" S. Mrożka w reżyserii Anny Czerwińskiej.

 

Koło Teatralne Orbita

Zespół działa siedem lat w zmienionym składzie. Zaprezentował się w finale Konfrontacji Teatrów Dziecięcych w Młodzieżowych Województwa Wielkopolskiego w Suchym Lesie, zdobywając nagrodę Młodzieżowego Jury oraz na II Wielkopolskich Spotkaniach Teatralnych Próby - Konin 2011, gdzie otrzymał wyróżnienie. Na tegorocznej Melpomenie Orbita zaprezentuje spektakl "Kochaj, jakby Cię nikt nie zranił" w reżyserii Anny Czerniak, Henryki Hanc oraz zespołu.

 

 

Bez Nazwy Owińska

Grupa działa w Szkole Podstawowej i skupia uczniów klas I-VI. Przygotowuje spektakle na potrzeby szkoły. Jest też inicjatorem i organizatorem Gminnego Festiwalu Teatralnego. Największy ich sukces to I miejsce w Płocku na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym za spektakl "Kim są dorośli". Na Melpomenie 2011 zaprezentują spektakl "Piraci" autorstwa Elżbiety Gorzkiej-Kmieć w reżyserii pani Doroty Garczarek. Autorem scenografii jest pani Magdalena Wawrzyniak.

 

 

Endemit

Zespół powstał 2 lata temu w Siedlcach z inicjatywy Michała Szrama i Dominika Marciochy. Grupa działa alternatywnie, nie jest związana z żadną placówką edukacyjną, gdyż członkowie zespołu uczęszczają do różnych szkół. Zadebiutowali występem w XV edycji konkursu "Srebrna Maska" w Siedlcach, zdobywając nagrodę II stopnia. W tym roku udało nam się powtórzyć ten sukces podczas XVI edycji ww. festiwalu. Na Melpomenie 2011 zobaczymy spektakl "Bryła złota", którego autorem i reżyserem jest Michał Szram. Scenografię do spektaklu wykonali Cezary Wereszko i Hubert Żukowski, a autorami muzyki są Dominik Marciocha, Cezary Wereszko oraz Marcin Wyrzykowski.

 

 

LOTKA

Zespół teatralny LOTKA zabawę w teatr rozpoczął od czytania i prób interpretacji poezji. To doprowadziło młodych uczestników zajęć do udziału w konkursach recytatorskich. Z czasem zaistniała potrzeba wypowiedzenia się w szerszej formie.  "Rzecz o chlebie" na

Wielkopolskim Przeglądzie Teatrów Młodzieżowych "Melpomena 2005" zdobyło II nagrodę, nagrodę za reżyserię i wyróżnienie dla odtwórcy głównej roli, a na Ogólnopolskim Kramiku Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych "HECA 2006" w Płocku - wyróżnienie. Spektakl pt. "Kto widział błazna?" na Melpomenie 2007 został nagrodzony I nagrodą, nagrodą za scenariusz, reżyserię i nagrodą aktorską; został też uhonorowany

wyróżnieniem na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Małych "Igła" w Starołęce.   Spektakl pt. "Zrozumieć Słowackiego" został nagrodzony II nagrodą na Melpomenie 2009 oraz nagrodą "Złotego Gwoździa" na X Regionalnym Mityngu Teatralnym im. Sławka

Kuczkowskiego w Gnieźnie w kwietniu 2010. Zdobył też Nagrodę Główną na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Małych "Igła" w Ostrołęce w październiku 2010r. Tegoroczny spektakl "Madonny Bieszczadzkie" to próba rozmowy zespołu na temat

dramatu społeczności uwikłanych w procesy historyczne niezależne od jednostki, próba zrozumienia siebie, swojego miejsca we współczesnym świecie. Reżyseria i scenariusz na podstawie tomiku wierszy A. Potockiego "Madonny Bieszczadzkie" i wierszy E. Tkaczyszyna-Dyckiego - Włodzimierz Ignasiński.

 

Krzesiwo

Zespół istnieje od 1992 roku. W swoim dorobku ma 10 autorskich spektakli - wszystkie były nagradzane na różnorodnych festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. w Sejnach, Baltic Satelid w Horyńcu, w Biesiadzie Teatralnej w Andrychowie (Odeon) i wiele innych. Na tegorocznej Melpomenie zaprezentują spektakl "Niespodzianka" autorstwa i w reżyserii Ryszarda Polaszka.

 

Niby nic

Obecny skład zespołu teatralnego "Niby nic" funkcjonuje od 2009 roku. Najważniejsze dokonania jakie zespół posiada na swoim koncie to III miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Marcinek 2011. Podczas Melpomeny 2011 zaprezentują spektakl "Agata szuka pracy" autorstwa Dany Łukasińskiej w reżyserii Kamili Kiermasz.

 

Debiut

Zespół w zmiennym składzie istnieje przy Zespole Szkół w Przykonie od 2004 roku. Wielokrotnie występował na MELPOMENIE, zdobywając wyróżnienia i nagrody - w ubiegłym roku zajął II miejsce. Na Melpomenie 2011 zobaczymy w ich wykonaniu spektakl "Chcemy być sobą". Przygotowaniem spektaklu zajął się cały zespół. Autorem muzyki jest Janusz Kujawa.

 

 

Paulina Sułkowska

Jej zespół z Gminnego Centrum Kultury w Mrozach po 5 latach działań rozpadł się więc postanowiła działać samodzielnie. Sama przygotowała spektakl "Opowieść o rzeczach ważnych i mniej ważnych", za który otrzymała II miejsce podczas V Wojewódzkiego Przeglądu Artystycznego "Kulturomaniak" w kategorii teatr. Podczas Melpomeny 2011 Paulina przedstawi monodram "Opowieść o rzeczach ważnych i mniej ważnych" autorstwa Danuty Wawiłow.

 

Szpilka Mini

Teatr "Szpilka mini" istnieje od 4 lat. Grupę tworzą dzieci w wieku 9-10 lat, które bardzo chętnie bawią się w teatr, wzbogacając swoją osobowość. Zespół występował na wielu festiwalach i przeglądach, zyskując uznanie jurorów, aplauz publiczności. W ubiegłym roku otrzymał wyróżnienie na łódzkiej "Dziatwie" za spektakl "O Bazyliszku i Barbarce" oraz Grand Prix podczas Wojewódzkich Konfrontacji w Suchym Lesie. Spektakl "O królewnie Kunegundzie..." otrzymał nagrodę na 2. Wielkopolskich Spotkaniach Teatralnych "Próby" w Koninie. Na Melpomenie 2011 zobaczymy spektakl "O Królewnie Kunegundzie, Królu, Czarownicy i Dobrym Smoku" autorstwa Jreny Hubek w reżyserii Ewy Pawlak, Izabeli Ochoty i Aldony Piwońskiej.

 

Dawka Śmiertelna

Zespół powstał w  2004 roku w Mysłowicach. Założycielem i instruktorem jest Lucjan Kwaśniak. Od 2007 roku Teatr działa na mocy prawnej jako Stowarzyszenie Edukacyjno - Teatralne Niezależny Teatr "Dawka Śmiertelna". Są teatrem eksperymentalnym, bazującym na formule plastycznego teatru ruchu, ale nie ograniczają się w środkach wyrazu. Ich celem jest sztuka, ukazująca w ciemnych barwach problemy, które ich otaczają oraz mocny i szokujący przekaz, zmuszający widza do refleksji. Od początku działalności współpracują z Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach. Ich twórczość jest w 100% autorska. Dotąd zrealizowali 5 spektakli i kilka innych form sztuki. Na Melpomenie 2011 zobaczymy kreację zbiorową "Reaktor 4".

 

Teatr Od Dzisiaj

powstał w 2009 roku, gdy mała grupa młodych aktywnych osób postanowiła zrobić coś ambitnego. Zaczynali od prostych skeczy kabaretowych, po monologi, a z czasem nabierając wprawy sięgnęli po materiały pełnometrażowe. Z biegiem czasu szeregi teatru zasilały nowe osoby, jedne odchodziły, drugie przychodziły, aż w końcu udało się zgromadzić stałą grupę, która dzięki doskonałej integracji potrafi pracować w każdych warunkach scenicznych oraz plenerowych. Najmłodsze osoby mają 15 lat a najstarsze ponad 56, co sprawia, że są otwarci na każdą grupę wiekową. Scenariusze do spektakli piszą sami, badź też korzystają z gotowych już sprawdzonych prac najlepszych scenopisarzy. Aktualnie teatr licz 20 osób i realizuje 3 sztuki teatralne w jednym czasie.

Na Melpomenie 2011 zespół zaprezentuje spektakl "Schizofrenik" na podstawie "Lamentu paranoika" A. Piekarzewskiego oraz Sarah Kane "Psychosis 4.48" w reżyserii Rafała Smolińskiego.