map2aW minionym roku już po raz 9. odbył się w Środzie Wielkopolskiej Ogólnopolski Konkurs Teatrów Młodzieżowych Melpomena 2012. Kolejna edycja potwierdziła, że jest to jedna z najlepiej zorganizowanych imprez kulturalnych w naszym mieście.

Przez dwa pierwsze dni Melpomeny, 22 i 23 listopada 2012 roku, na scenie Ośrodka Kultury w Środzie Wielkopolskiej prezentowało się 13 teatrów z całej Polski. Na rozpoczęciu obecny był Burmistrz Wojciech Ziętkowski, który ciepłymi słowami przywitał uczestników i oficjalnie otworzył konkurs.

Komisja artystyczna, w składzie: Małgorzata Łodej-Stachowiak – przewodnicząca jury, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu, Krzysztof Dutkiewicz – aktor Teatru Animacji w Poznaniu oraz Piotr Dobrowolski – teatrolog, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przyznała w sumie 27 nagród i wyróżnień.  

Grand Prix dla Grupy Teatralnej KOŁO

Najważniejszą nagrodę – statuetkę Grand Prix Melpomena 2012, kamerę oraz nagrodę finansową w wysokości 750 zł – zdobyła Grupa Teatralna KOŁO z Wrześni, która wystawiła perfekcyjnie dopracowany i zagrany spektakl „Śpiąca Królewna”. Pierwsze miejsce przypadło w udziale Teatrowi Nieco Większych Form z Krakowa, który „PoBOYowiskiem w Krakowie” pokazał, że szaleństwo na scenie się opłaca. Drugie miejsce zdobyła Grupa Teatralna ZAWIAS z Oświęcimia historią burzliwej miłości Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory w spektaklu przeplatanym chwytającymi za serce piosenkami obu autorów pt. „Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze”. Na podium znalazło się także miejsce dla najmłodszego teatru tegorocznej Melpomeny – Teatru Szpilka – który rozbawił publiczność do łez spektaklem „Krzywa Bajka”. Teatry, które zdobyły trzy pierwsze miejsca otrzymały unikatowe statuetki Melpomeny autorstwa Janusza Zwierzyckiego oraz nagrody finansowe i rzeczowe w postaci zestawów do charakteryzacji.

Warto zaznaczyć, że wszystkie teatry spotkały się z uznaniem jury otrzymując nagrody i wyróżnienia aktorskie, reżyserskie, dla instruktorów, za pracę zespołową, oprawę muzyczną czy kształt artystyczny przedstawienia. Dodatkowo wszystkie zespoły otrzymały od organizatorów pamiątkowe koszulki konkursowe oraz pięknie oprawione zdjęcie zespołu, wykonane przez członków Średzkiego Towarzystwa Fotograficznego. ŚTF przez całe trzy dni melpomenowych zmagań towarzyszył uczestnikom, stąd bogatą relację fotograficzną można obejrzeć na stronie internetowej konkursu www.melpomena.info oraz na profilu www.facebook.com/melpomenakonkurs

Warsztaty i teatr tańca na zakończenie

Trzy dni teatralnego święta w Środzie Wielkopolskiej minęły bardzo szybko. Czwartek i piątek upłynęły na występach konkursowych, konferansjerskich dowcipach prowadzących – Katarzyny Kicinskiej i Agaty Jasińskiej oraz zabawach podczas Wieczorów Impro. W sobotę wszyscy uczestnicy mieli okazję podszkolić się na warsztatach ze scenografii prowadzonych przez Martę Wyszyńską, warsztatach Marty Świerkowskiej ze świadomości ciała oraz warsztatach z wyobraźni prowadzonych przez Agatę Jasińską.

W ostatni dzień konkursu, po ceremonii rozdania nagród, czekał na wszystkich spektakl poznańskiego Teatru Tańca Koinspiracja pt. „Wieczór Polski”. Odbył się on w dwóch częściach – „Chochoły” i „Inni.pl”, przedstawiających społeczeństwo polskie w głębokiej, trudnej analizie, acz niezwykle wciągającej. Choreografię do spektaklu stworzył Adrian Rzetelski, aktor Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu.

Dofinansowanie unijne

Melpomena po raz trzeci w tym roku została dofinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Dzięki temu uczestnicy mogli być zwolnieni z wszelkich opłat akredytacyjnych. – Melpomena to konkurs, który cieszy się bardzo dobrą sławą wśród teatrów amatorskich w całej Polsce, został określony jako jedno z ważniejszych wydarzeń teatralnych na terenie naszego kraju. Mamy nadzieję, że uda się pozyskać kolejne środki na organizację konkursu, tak by podczas przyszłorocznej, jubileuszowej edycji, teatry mogły nie tylko pozwolić sobie na przyjazd do Środy, ale także uczestniczyć w ciekawych atrakcjach pozakonkursowych – mówiła tuż po zakończeniu konkursu jego główna "szefowa", Katarzyna Kicinska.

Organizatorem IX Ogólnopolskiego Konkursu Teatrów Młodzieżowych Melpomena 2012 była Gmina Środa Wielkopolska. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Poznań, Radio Merkury, wortal e-teatr.pl, Głos Powiatu Średzkiego, Powiatowy Portal Internetowy Środa Wlkp. oraz Średzki Biuletyn Samorządowy.

Aj

Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w organizację pracownikom Urzędu Miejskiego i Agencji Eventowej Ka-boom! oraz komisji artystycznej w składzie: Małgorzata Łodej-Stachowiak, Piotr Dobrowolski, Krzysztof Dutkiewicz, a także Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej, Aresztowi Śledczemu w Środzie Wielkopolskiej, pani Jadwidze Wieland - dyrektor Gimnazjum nr 1, pani Jolancie Sołtysiak i pracownikom Ośrodka Kultury,  Średzkiemu Towarzystwu Fotograficznemu, panu Januszowi Zwierzyckiemu,  Zosi Pajchrowskiej.