baner podluznyXI OGÓLNOPOLSKI KONKURS TEATRÓW AMATORSKICH MELPOMENA 2014

Teatr im. Stefana Batorego z Chorzowa zdobywcą Grand Prix Melpomena 2014. Swoim „Manifestem” podbili serca widzów i Komisji Artystycznej. W tegorocznej Melpomenie wzięło udział 10 zespołów z: Łekna, Chorzowa, Gryfina, Słupcy, Czerwonaka, Przeźmierowa, Krakowa, Czarnkowa Gdyni i Warszawy.

Melpomena w tym roku zmieniła swoją nazwę, nie jest to już konkurs teatrów tylko młodzieżowych. W tegorocznej edycji pojawiły się spektakle tworzone przez wszystkie grupy wiekowe. Komisja Artystyczna bardzo wysoko oceniła poziom wszystkich spektakli, dostrzegając rozwój stałych bywalców oraz doceniając twórczość teatrów debiutujących na konkursie. Prezentowane spektakle bardzo często poruszały temat kondycji współczesnego człowieka, jego dylematów, ale też wypaczenia pewnych ideałów.

Oprócz nagrody Grand Prix komisja artystyczna w składzie: Małgorzata Łodej-Stachowiak, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu, Katarzyna Pawłowska – współtwórczyni Teatru Porywacze Ciał oraz Piotr Dobrowolski – teatrolog, doktor nauk humanistycznych UAM w Poznaniu przyznała 1 miejsce dla Grupy Teatralnej Scena 138 z Gdyni za spektakl „Śpiąca Królewna”, 2 miejsce otrzymał Teatr Na Chwilę z Gryfina za „Panakeię”, 3 miejsce przypadło zespołowi teatralnemu NOVI z Przeźmierowa za „Janosika”. Dodatkowo komisja przyznała nagrodę dla Teatru CYK z Czerwonaka za spektakl „Epopeja” oraz wyróżnienia: dla instruktora Teatru im. Stefana Batorego  - Macieja Dziaczko, dla instruktora Teatru NOVI– Artura Romańskiego, dla instruktora Teatru TU– Artura Geremka, wyróżnienie za reżyserię spektaklu „Śpiąca Królewna” Grupy Teatralnej SCENA 138 dla Tomasza Podsiadły, dla autorki scenariusza spektaklu „Ja, Kukła” Teatru TU – Joanny Janc, dla autorów sztuki „Panakeia” – Ewy Chmielewskiej i Dominika Smaruja z Teatru Na Chwilę, oraz wyróżnienie za spektakl „Gramy o wszystko” dla Teatru Krzesiwo.  

Gościem specjalnym Melpomeny była grupa teatralna Wikingowie, która swoim spektaklem „Powrót Wikingów” wstrząsnęła publicznością Melpomeny. Spektakl zrealizowany przez mieszkańców Ośrodka dla Bezdomnych w Szczepankowie był realnym świadectwem, które trafiło do serc widzów. Kolejnym gościem byli improwizatorzy z grupy „To mało powiedziane” z Opola. W sobotnie przedpołudnie grupa przeprowadziła bardzo owocne i inspirujące warsztaty z improwizacji teatralno-kabaretowej, a  tuż po rozdaniu nagród dali kabaretowe show, rozbawiając publiczność.

Podczas tegorocznej edycji konkurs zmienił logo – od teraz znakiem konkursu są okulary i hasło „Melpomena – do zobaczenia!”, ponieważ spektakle prezentowane podczas konkursu naprawdę warto zobaczyć. Melpomena ściąga do Środy bardzo ciekawe teatry, które choć z definicji są teatrami amatorskimi prezentują wysoki poziom, realizują pomysłowe spektakle poruszające współczesne problemy, bardzo sprawne zarówno pod kątem reżyserii jak i gry aktorskiej. Organizatorem Melpomeny są Urząd Miejski w Środzie Wielkopolskiej, Środa 21, oraz Ka-boom! Agencja Eventowa.

Patronat medialny nad imprezą objęli: TVP Poznań, e-teatr.pl, Teatr Dla Was, Teraz Teatr.

Zapraszamy na przyszłoroczną edycję! w zakładce do pobrania znajduje się regulamin i karta zgłoszeniowa na 12. Melpomenę.