logoWarsztaty podstaw improwizacji teatralno-kabaretowej

Improwizacja, w skrócie impro, to forma teatralna, która pojawiła się w angielskim i amerykańskim teatrze w latach sześćdziesiątych XX wieku. Polega na budowaniu przedstawienia teatralnego na oczach widza na podstawie spontanicznego działania aktorów. W improwizacji scenariusz jest nieobecny, a aktor czerpie inspirację do działania między innymi z sugestii publiczności, reakcji partnera, obserwacji otoczenia.

Podczas warsztatów podstaw improwizacji uczestnicy zapoznają się z podstawowymi rozgrzewkami, ćwiczeniami i grami improwizowanymi, nauczą się współpracy i reagowania na partnera, pozbędą się tremy, rozwiną swoją uważność, odkryją naturalną spontaniczność, przyznają sobie prawo do popełniania błędów, wyzwolą się ze swoich rutyn i zahamowań, a przede wszystkim będą się świetnie bawić.

Warsztaty poprowadzą członkowie grupy improwizacji teatralno-kabaretowych To Mało Powiedziane, która działa w Opolu od 2013 roku. Na swoim koncie mają udziały w licznych konkursach, przeglądach oraz festiwalach takich jak FLOW – Festiwal Otwartych Warsztatów Improwizacji (Wrocław), IMPRODROM – Ogólnopolskie Spotkania Świeżej Krwi Impro (Bydgoszcz), Ogólnopolski Festiwal Parodii i Pastiszu „PARODIOLA” (Olsztyn), Gdański Festiwal Improwizacji “Podaj Wiosło” (Gdańsk), Kabaretowa Scena Trójki w Teatrze Korez (Katowice), Ogólnopolski Festiwal Sportów Teatralnych “3dwa1improff” w Konstancinie-Jeziornej. Grupa regularnie występuje w Opolu.

Joanna Żygadło w impro znalazła się przypadkiem, ale okazało się jej żywiołem. Jest zakochana w donatach i butach Ryana Stilesa.

Lena Wieczorek kocha improwizację za to, że daje jej prawo do popełniania błędów i uczy gotowości do zmiany. Lubi się dużo uśmiechać i ten uśmiech chce dzielić z innymi. Wszędzie zabiera ze sobą kawę i ducha improwizacji.

Tadeusz Jaśkiewicz od pradawnych czasów popularyzuje improwizację teatralną w Polsce. Tłumaczy program Whose Line is it Anyway? Portale WhoseLine.pl i Impro.info.pl to jego sprawka. Jak nie improwizuje, to myśli o improwizacji.

Przemysław Ozga uwielbia eksperymentować z różnymi stylami muzycznymi. Nie ma instrumentu, na którym nie potrafiłby zagrać. Na co dzień jest nauczycielem muzyki w szkole podstawowej. Lubi podróżować – szczególnie w stronę morza.

Daniel Mazurczak nie znosi kawy, ale codziennej dawki energii dostarcza mu improwizacja. Dzięki niej jego szare komórki nie stoją w miejscu, a podróże w czasie i przestrzeni to pestka. Lubi Prince Polo.

Bartłomiej Śliwiński pokochał improwizację już podczas pierwszych warsztatów. Dzięki niej stał się bardziej uważny i nie ma problemów z podejmowaniem szybkich decyzji. Gdy nie improwizuje, masuje i gra w piłkę nożną.  

tomalopowiedziane Medium