baner podłużny

12 zespołów na 12 Melpomenie

Do udziału w tegorocznej Melpomenie zgłosiło się 59 zespołów. Ostatecznie komisja kwalifikacyjna wybrała 12 spektakli, które zobaczymy na deskach Ośrodka Kultury w Środzie Wielkopolskiej. W dniach 20-22 listopada Ogólnopolski Konkurs Teatrów Amatorskich odbędzie się po raz dwunasty.

W piątek zobaczymy sześć spektakli. Zaraz po oficjalnym rozpoczęciu, o godz. 13.00 zobaczymy pierwszy konkursowy spektakl. Zespół NOVI z Przeźmierowa przyjedzie na konkurs ze spektaklem „Ćwiczenia z Iwony” na podstawie dramatu W.Gombrowicza „Iwona, księżniczka Burgunda”. Zobaczymy na scenie próbę zmierzenia się z klasyką polskiego dramatu w ciekawej interpretacji i reżyserii.  

Średzki Teatr NP, który zadebiutuje na Melpomenie, zaprezentuje zabawny spektakl „Delikatne naciski” na podstawie „Epopei” G.Reszki, opowiadający o perypetiach pewnego reżysera tworzącego, mimo  wielu przeciwności, film wojenny.

Teatr „TU” z Czarnkowa za sprawą spektaklu „Ony” na podstawie sztuki M.Guśniowskiej, zabierze nas w baśniową i oniryczną podróż, podczas której główny bohater przemierza świat w poszukiwaniu swojego ojca.

Spektakl pt „Drzazga” Młodzieżowej Grupy Teatralnej „Lustro” z Łodzi na motywach sztuki Roberta Jarosza „W beczce chowany” opowiada o współczesnym młodym człowieku, który poszukuje swojego miejsca wśród ludzi. „Drzazga” jest spektaklem o samotności i zagubieniu całego pokolenia młodych ludzi.

Teatr bez (Pre)Tekstu z Poznania zaprezentuje „Scenki rodzajowe” na podstawie utworu „Lalki” M.Zdunika. Na scenie zobaczymy historię niedopowiedzianą, zdającą pytania o wrażliwość i dziewczęcą naiwność, traktującą o tym czy istnieje przymus całkowitego zespolenia się z otaczającą rzeczywistością.

Jednoaktówkę S.Mrożka wziął na warsztat Teatr CYK z Czerwonaka – na tegorocznym konkursie zobaczymy „Na pełnym morzu” – zabawną opowieść o trzech rozbitkach dryfujących na tytułowym pełnym morzu. Biedakom kończy się zapas żywności a oni są bardzo głodni.  

Kolejnego dnia również zobaczymy sześć spektakli. Na początek zdobywcy Grand Prix Melpomeny 2012 - Teatr Otczapy z Wrześni przedstawi „Opowieści z JaMy” autorstwa E.Górczyńskiej i K.Piechnik. W spektaklu aktorzy będą próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: "Kim jesteś i skąd jesteś". Zobaczymy autorską opowieść o zatracaniu i odnajdowaniu swojej indywidualności wśród ludzi, poszukiwaniu miłości i trudnych relacjach między kobietą i mężczyzną.

„Dziób w dziób” M.Prześlugi w wykonaniu Teatru Akademii Sztuk Scenicznych PAPA z Poznania będzie opowieścią o bandzie gołębi zjednoczonych w kulcie swojego szefa Janusza oraz niepozornym wróblu szukającym akceptacji. Ta pozornie zabawna opowiastki o ptakach jest metaforą ludzkich fobii i zamkniętej subkultury, rządzącej się własnymi prawami.

„Alicja w Krainie Czarów?” to pytanie Teatru Dwóch Krzeseł z Wrocławia skierowane w stronę widzów.  Bajka, którą Lewis Caroll napisał w 1865 roku stała się jedynie punktem wyjścia dla analizy świata małej dziewczynki, która nagle z niewiadomych przyczyn zaczyna bardzo szybko dorastać i w tym procesie chociaż wciąż otoczona ludźmi, to jednak nadal pozostaje sama.

Po przerwie obiadowej Grupa Teatralna Scena 138 złoży hołd mistrzowi formy i gatunku – Witkacemu – biorąc na warsztat jego najsłynniejszy i najbardziej zagadkowy dramat. Na melpomenowej scenie zobaczymy „W małym dworku” – próbę zmierzenia się z powagą parodii, siłą intrygi i potęgą słowa.

Zbliżając się do końca zobaczymy „Game Over” w wykonaniu Grupy Artystycznej SAFO z Dębicy. Spektakl na podstawie książki J.Żulczyka „Zrób mi jakąś krzywdę” opowiada o młodych ludziach, zdobyczach techniki, cyberprzestrzeni i używkach. Zobaczymy spektakl o przyjaźni, miłości, uczuciach, emocjach, ale też ich braku.

A na koniec „Koniec”. Monodram o tym tytule, na podstawie fragmentów opowiadania S.Becketta zaprezentuje Bartosz Mazurkiewicz z Teatru KOD w Dębnie. W tym spektaklu zobaczymy świadomy, wręcz zaplanowany upadek człowieka poczciwego, pozbawionego przeszłości, pozbawionego  kontaktu z bliskimi. Dla niego życie jest więzieniem, a czas - najdłuższą drogą, którą stara się pokonać najłatwiej.

Spektakle oceniać będzie komisja artystyczna w składzie: przewodnicząca - Małgorzata Łodej-Stachowiak (aktorka Teatru Nowego w Poznaniu), Grażyna Wydrowska (poznańska reżyserka, aktorka, współzałożycielka Teatru Wierzbak), oraz Piotr Dobrowolski (teatrolog z UAM Poznań).

W niedziele odbędą się warsztaty teatralne dla uczestników. Katarzyna Pawłowska poprowadzi „Warsztat autogeniczny przygotowany w oparciu o techniki teatralne”, Ewa Obrębowska-Piasecka „Czytanie pisania na scenie” a Adrianna Mańczak-Rogoża zaprosi na warsztat „Weź głos na warsztat”.

Po warsztatach odbędzie się oficjalne zakończenie Melpomeny 2015, wręczenie nagród oraz spektakl gościnny w reżyserii Ewy Obrębowskiej-Piaseckiej pt. „Wklęsły”.

Na wszystkie spektakle obowiązuje wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie.

Ogólnopolski Konkurs Teatrów Amatorskich Melpomena organizowany jest przez Gminę Środa Wielkopolska oraz Agencję Eventową Ka-boom!