TEATR NOVI, Dom Kultury w Przeźmierowie

noviNOVI to grupa działająca od 2007 roku w Domu Kultury w Przeźmierowie, w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowie Podgórnym. Działają pod kierownictwem Artura Romańskiego. Na melpomenie 2014 ich spektakl "Janosik" zajął III miejsce. Zespół dawniej prowadzony przez p. Teresę Mańczak-Ciukszę wielokrotnie gościł na Melpomenie. W tym roku zobaczymy ich spektakl "Ćwiczenia z Iwony" w reżyserii Artura Romańskiego 

 

 


GRUPA TEATRALNA SCENA 138, Centrum Kultury w Gdyni

138 Grupa teatralna Scena 138 powstała w 2005 r., a od 2011 roku funkcjonuje jako niezależna grupa teatralna działająca przy Centrum Kultury w Gdyni, która pod bacznym okiem reżysera Tomasza Podsiadłego rozwija techniki aktorskie oraz sprawność psychoruchową. SCENA 138 ma na swoim koncie takie spektakle jak: "Idąc do... czyli historia Małego Księcia", "Królowa Śniegu", "Kopciuszek", oraz "Śpiąca królewna" - spektakl zdobył 1. nagrodę podczas ubiegłorocznej Melpomeny a także nagrodę Publiczności na VIII Studenckim Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym "Theatrum Orbis Terrarum" 2015 w Olsztynie. W dziesięciolecie swojej działalności SCENA 138 składa hołd mistrzowi formy i gatunku - Witkacemu - biorąc na warsztat jego najsłynniejszy i najbardziej zagadkowy dramat "W małym dworku". A to wszystko, aby zmierzyć się z powagą parodii, siłą intrygi i potęgą słowa. 

 


TEATR OTCZAPY, Wrzesiński Ośrodek Kultury, Września

otczapy2Teatr Otczapy to pełen zdolnych i pozytywnych osób zespół działający pod skrzydłami Elżbiety Górczyńskiej - instruktora teatralnego, pedagoga, reżysera. Do tej pory stworzyli: - plenerowa ilustracja artystyczna z okazji Wojewódzkich obchodów Wielkopolskiej Wiosny Ludów - premiera 02.05.2013r. w Sokołowie. (scenariusz i reżyseria E. Górczyńska) - "Kaszalot" Marty Guśniowskiej - premiera 20.04.2013r.(reż. Elżbieta Górczyńska) - Widowisko plenerowe z okazji 94 rocznicy Powstania Wielkopolskiego - 29.12.2012r. (scenariusz i reżyseria E. Górczyńska) - "Śpiąca Królewna" Bogusław Kierc - 2011-2012 (reż. E.Górczyńska) SPEKTAKL DYPLOMOWY PWST w Krakowie filia we Wrocławiu - "Jak wytrzymać z nastolatką" Bruce Cameron - 2010 (reż. E.Górczyńska) - "Jak zreformować mężczyznę" Bruce Cameron - 2009 (reż. E.Górczyńska). Zdobywcy Grand Prix Melpomeny 2012 oraz II Miejsca na Melpomenie 2013. W tym roku zaprezentują spektakl "Opowieści z JaMy" w reżyserii Elżbiety Górczyńskiej. 

 


TEATR DWÓCH KRZESEŁ, Wrocław

2krzeselJako Teatr Dwóch Krzeseł działają od 2014 roku we Wrocławiu. Na swoim koncie w tym składzie osobowym mają 3 premiery: "Alicja w Krainie Czarów", "Błędny okrąg" i "Daj mi oddychać". Każdy z tych spektakli jest inny, ponieważ są teatrem poszukującym nowych środków wyrazu, ale wszystkie mają wspólną tematykę - odnoszą się do nieprzyjemnych kwestii społecznych, które na co dzień są raczej przemilczane, co oznacza, że społeczeństwo daje milczące przyzwolenie na to, by miały miejsce. Teatr Dwóch Krzeseł zaprezentuje na Melpomenie 2015 "Alicję w Krainie Czarów" w reżyserii Karoliny Kosior. 

 
 

TEATR NP, Ośrodek Kultury w Środzie Wielkopolskiej
npZespół instnieje od 2008 roku i ma na swoim koncie 13 premier teatralnych. Zdobył nagrodę podczas Przeglodu Teatrów "Koniński Smok", a także wyróżnienie na przeglądzie teatrów dziecięcych w Krajence. Regularnie bierze udział w konfrontacjach teatralnych Dzień Dobry Sztuko w Suchym Lesie. Grupa tworzy swoje spektakle z wielką pasją, a instruktorka "wyciska" z zespołu jak najwięcej samodzielnej pracy teatralnej. Na Melpomenie 2015 zobaczymy spektakl "Delikatne naciski" w reżyserii Agnieszki Kaźmierczak. 
 
 
 
 
 

TEATR CYK, Gminny Ośrodek Kultury Sokół, Czerwonak
cykTeatr Cyk istnieje od września 2013 roku. Główne założenia grupy to energia, dobra zabawa ale też ciężka praca. Uwielbianą formą pracy warsztatowej jest improwizacja, która wyzwala niesamowite pokłady wyobraźni i śmiechu. Do tej pory Teatr zrealizował dwa spektakle: "Epopeja" Grzegorza Reszki i "Na pełnym morzu" Sławomira Mrożka. Teatr zdobył m.in: Grand Prix Dzień Dobry Sztuko w Suchym Lesie 2014, Wyróżnienie na HECY 2014 w Płocku, Wyróżnienie na Festiwalu Marcinek w Poznaniu i nagrodę na Melpomenie. W tym roku na Melpomenie zobaczymy ich ze spektaklem "Na pełnym morzu" w reżyserii Anny Rozmianiec. 
 
 
 

TEATR BEZ (PRE)TEKSTU, I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu 

bezpretekstuTeatr bez (Pre)Tekstu powstał w marcu 2014 r., lecz zespół działał już wcześniej pod nazwą Teatr Nadir. Mają za sobą 4 spektakle i kilka etiud, tworzonych podczas polsko-niemieckich warsztatów teatralno-tanecznych w Kassel. Podczas swojej ponad rocznej działalności mieli okazję grać w murach ich szkoły, ale też w Teatrze Muzycznym, a nawet Starym Zoo w Poznaniu. Dokonania: 1 miejsce jury młodzieżowego na Wojewódzkich Konfrontacjach Sceny Szkolnej „Dzień dobry, sztuko”- 2014 r., 2 miejsce w konkursie Qulturalne Szkoły  Poznania – 2015 r. Podczas Melpomeny 2015 zobaczymy spektakl "Scenki rodzajowe" w reżyserii zespołu. 

 


MŁODZIEŻOWA GRUPA TEATRALNA "LUSTRO", Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi

lustroMłodzieżowa Grupa Teatralna Lustro istnieje od 2010 roku. Jest laureatem ogólnopolskich przeglądów i festiwali teatralnych: Dziatwa 2013, 2014 i 2015, Heca 2013 i 2015. Grupa pracuje w oparciu o metody pisania na scenie i improwizacji, dlatego niejednokrotnie wnosi swoje teksty i pomysły do spektaklu. Dotychczas zrealizowali: "Co w trawie piszczy", "Bajka o niczym", "Bajka o Smoku Kubie", "Piąteprzykazanie.pl" i "Drzazga". Ten ostatni spektakl, w reżyserii Doroty Mikołajewskiej zobaczymy na Melpomenie 2015. 

 


TEATR KOD, 
Dębnowski Ośrodek Kultury,Dębno (monodram)

kodZespół ma na swoim koncie 27 premier autorskich, liczne wyjazdy na festiwale i warsztaty oraz jest organizatorem imprez teatralnych i recytatorskich w Dębnie (Wieczór Premier Teatralnych, Triada Teatralna, Turniej Sztuki Recytatorskiej „Liść Dębu”). Zdobywał również nieliczne nagrody, np. w Chodzieży, Pułtusku, Ostrołęce, Warszawie, Zgorzelcu, Wrocławiu, Poznaniu, Lublinie, Bydgoszczy, Słupsku, Zgierzu, Gorzowie Wlkp., Turku, Tallinie (Estonia), Suwałkach…,ale nie one są celem pracy scenicznej. Główną intencją jest zabawa w teatr pokazująca problemy, z którymi zderzyć się można na ulicy, w domu, w szkole czy w pracy. Podczas Melpomeny 2015 zaprezentuje monodram Bartosza Mazurkiewicza pt. "KONIEC" w reżyserii Anatola Wierzchowskiego. 

 

TEATR TU, Liceum Ogólnokształcące im. Janka z Czarnkowa, Czarnków 

tuTeatr TU istnieje od 2011 roku przy Liceum Ogólnokształcącym w Czarnkowie. Grupa jest dość liczna, złożona z 20 osób w sekcji. Do tej pory zagrali "Wielokropek", "Niebieski period Świeczki", "Narkotyki", "Denat", "Ja, kukła". Za ostatni spektakl otrzymali III miejsce na XXXII Czarnkowskim Forum Teatrów Szkolnych, oraz wyróżnienia dla autorki scenariusza oraz opiekuna grupy na Melpomenie 2014. W 2015 roku byli inicjatorem przeglądu teatrów amatorskich w Czarnkowie. Współpracją z MCK w Czarnkowie. Ich absolwenci kontynuują przygodę z teatrem na studiach w Pile, Poznaniu i Krakowie. Opiekunem grupy jest nauczyciel historii - Artur Geremek. Na Melpomenie 2015 zobaczymy spektakl "Ony", w reżyserii Artura Geremka. 

 

TEATR AKADEMII SZTUK SCENICZNYCH PAPA w Poznaniu

papaTeatr Akademii Sztuk Scenicznych PAPA istnieje od 2009 rok. Skład teatru to uczestnicy warsztatów teatralnych w Akademii Sztuk Scenicznych PAPA. Do tej pory przygotowali ponad 20 spektakli granych na małej scenie Akademii, gościnnie na innych scenach w Poznaniu (Collegium Maius, Centrum Sztuki Dziecka, Teatr Ósmego Dnia) oraz na festiwalach teatralnych ( m.in. ARTenalia w Poznaniu, KLAMRA w Toruniu). Ideą ich teatru jest łączenie róźnych zjawisk we współczesnym teatrze, wykorzystywanie w spektaklach rożnych form wyrazu scenicznego, łączenie ze sobą różnych gatunków teatralnych, różnych technik aktorskich. Na Melpomenie 2015 zaprezentują "Dziób w dziób" w reżyserii Anny Balcerzak. 

GRUPA ARTYSTYCZNA SAFO, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy

12138410 924095567628222 8813564699501838915 oGrupa Artystyczna SAFO działa  od 4 lat w DK "Śnieżka" w Dębicy. Skupia młodzież z dębickich gimnazjów i liceów uzdolnioną wokalnie, muzycznie, recytatorsko i teatralnie. Swoimi montażami poetyckimi oraz widowiskami uświetnia wiele uroczystości miejskich i lokalnych. Na Melpomenie 2015 zobaczymy spektakl "Game over" w reżyserii Dominiki Migoń.