baner podłużny

15 spektakli na 13. Melpomenę

Do udziału w tegorocznej Melpomenie zgłosiło się 59 zespołów. Ostatecznie komisja kwalifikacyjna wybrała 15 spektakli, które zobaczymy na deskach Ośrodka Kultury w Środzie Wielkopolskiej. W dniach 18-20 listopada Konkurs Teatrów Amatorskich odbędzie się po raz trzynasty.

W piątek zobaczymy osiem spektakli. Grupa Teatralna INSANIS z Namysłowa zaprezentuje „Związek otwarty” na podstawie sztuki Dario Fo. Następnie Teatr Ruchu i Maski Maszkaron ze Szczecina pokaże „Orfeję” na motywach mitu o Orfeuszu. Teatr M.D.K. czyli Młode Dzielne Kuropatwy z Rzeszowa zaprezentują „Bal w Operze” na podstawie poematu J. Tuwima. Amatorska Grupa Teatralna ze Skarżyska-Kamiennej pokaże „Wojnę Chłopską” na podstawie sztuki J.Kofty. Grupa Septem z Dębna przestawi autorski spektakl „LARVA”. Teatr Ekspozycja z Poznania zaprezentuje „Polskie Drogi” na podstawie „Kieszonkowego Atlasu Kobiet”, Teatr NP ze Środy Wielkopolskiej przedstawi „Show” na podstawie „Czyż nie dobija się koni” H. Mc’Coya. Na zakończenie zobaczymy „Na pograniczu dwóch światów” Teatru PAPA z Poznania.

Sobota rozpocznie się „Końcówką” S.Becketta w wykonaniu wągrowskiego Teatru Variété, wrzesiński Teatr Otczapy pokaże „Nieporuszenie” a Amatorski Teatr BEZ KURTYNY z Mosiny przedstawi „Pchłę Szachrajkę”. Teatr Bynajmniej z Wieliczki przedstawi „Orfeusza w Piekle” na podstawie K.I. Gałczyńskiego. Niezależna Grupa Teatralna „Po godzinach” z Gdańska zaprezentuje autorski spektakl „Kolejne dni życia z …”. Teatr Rozdźwięk z Krakowa przedstawi „Dziecko Nauki” a na zakończenie zobaczymy Teatr Bez (pre)Teksu z Poznania ze spektaklem „Koczkodamy”

Na wszystkie spektakle konkursowe obowiązuje wstęp wolny.

Spektakle oceniać będzie komisja artystyczna w składzie: przewodnicząca - Małgorzata Łodej-Stachowiak (aktorka Teatru Nowego w Poznaniu), Ewa Obrębowska-Piasecka ( dziennikarka teatralna, reżyser) oraz Michał Pabian (dramaturg Teatru Nowego z Poznania).

W niedziele odbędą się warsztaty teatralne dla uczestników, poprowadzą je:

Łukasz Chrzuszcz - aktor Teatru Nowego w Poznaniu, absolwent Państwowej Wyższej Szkoly Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, twórca Studia Teatralnego STA, Aniela Kokosza - tancerka, choreograf, dyplomowany pedagog tańca, stypendystka Instytutu Muzyki i Tańca oraz Alternatywnej Akademii Tańca, Hubert Kożuchowski - aktor i animator kultury. Absolwent Studia Aktorskiego Teatru Porywacze Ciał i Akademii Teatru Alternatywnego, Karolina Pawełska - aktorka m.in Teatru Ósmego Dnia, debiutowała w poznańskim Teatrze Nowym, później związana   z teatrami w Grudziądzu, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Przemek Prasnowski - reżyser, aktor, scenarzysta i animator kultury . Twórca Fundacji Barak Kultury, Teatru Ba-Q i kabaretu Barbarzyńcy PL, oraz Adrian Rzetelski tancerz, choreograf. Ukończył Państwową Szkołę Baletową w Łodzi, współtwórca poznańskiego Teatru Tańca KOINSPIRACJA

 

Po gali wręczenia nagród publiczność zostanie zaproszona na spektakl Teatru Nowego z Poznania „O szczytach rozpaczy i uśmiechu stewardessy” w reżyserii Agaty Baumgart, w którym zobaczymy Dorotę Abbe, Bożenę Borowską-Kropielnicką oraz Martynę Zarembę-Maćkowską. Spektakl został nagrodzony podczas III edycji Sceny Debiutów w Teatrze Nowym w Poznaniu. 

Na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w sekretariacie Ośrodka Kultury od 10 listopada. Rezerwacji wejściówek można dokonać mailowo pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

13. edycja jest wyjątkowa pod kilkoma względami.

Po raz pierwszy w historii konkursu teatr instytucjonalny – Teatr Nowy w Poznaniu, objął opiekę merytoryczną nad konkursem. Zasiadający w jury Małgorzata Łodej-Stachowiak oraz Michał Pabian zdecydują o przyznaniu nagrody specjalnej – nagrodzony teatr będzie mógł zaprezentować swój spektakl na scenie Teatru Nowego.

Ponadto, po raz pierwszy w historii, na konkursie pojawi się grupa recenzentów teatralnych, którzy na bieżąco będą recenzować spektakle oraz wydawać tzw „jednodniówkę festiwalową” – gazetkę w której zostaną zamieszczone recenzje spektakli z dnia poprzedniego. Nowością jest także niedzielny panel dyskusyjny, który zostanie poprowadzony przez wspomnianych recenzentów, dyskusja będzie dotyczyć odbioru spektakli przez publiczność.

Konkurs Teatrów Amatorskich Melpomena jest realizowany w ramach projektu „Promocja dziedzictwa kulturowego regionu średzkiego poprzez poprawę dostępności do wydarzeń kulturalnych i popularyzację uczestnictwa w kulturze” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Dzięki dofinansowaniu uczestnicy zostali zwolnieni z opłaty akredytacyjnej  oraz otrzymają gadżety konkursowe.  Wszystkie spektakle będą rejestrowane.

Patronat medialny nad konkursem sprawują: Dziennik Teatralny, teatralny.pl, Teatr Dla Was, Teraz Teatr, TVP Poznań, Radio Merkury oraz Gazeta Średzka.

Patronat honorowy sprawują: Gmina Środa Wielkopolska oraz Powiat Średzki.

Dyrektorem konkursu jest Katarzyna Kicinska-Pajchrowska.