Szanowni Państwo. Z wielką przyjemnością informujemy, że spektaklem gościnnym na Melpomenie 2016 będzie

spektakl Teatru Nowego w Poznaniu - „O SZCZYTACH ROZPACZY I UŚMIECHU STEWARDESSY”

 

o-szczytach-rozpaczy-i-usmiechu-stewardessy-2 1„Autoironii nie osiąga się przez uśmiechy, lecz tylko przez westchnienia, nawet jeśli zupełnie zduszone. Albowiem autoironia to wyraz rozpaczy. Skoroś utracił świat, zatracasz również siebie samego. Wówczas czarny, zatruty i ponury śmiech towarzyszy wszystkim twoim gestom […], a ponad ruiną naiwnych, słodkich i pieszczotliwych uśmiechów pojawia się uśmiech pełen męki, bardziej wykrzywiony niż na maskach ludów pierwotnych i bardziej definitywny niż na maskach egipskich”.
/Emil Cioran, NA SZCZYTACH ROZPACZY/

Reżyseria: AGATA BAUMGART Dramaturgia: MICHAŁ PABIAN
Aktorki:
DOROTA ABBE
BOŻENA BOROWSKA-KROPIELNICKA
MARTYNA ZAREMBA-MAĆKOWSKA

„O szczytach rozpaczy i uśmiechu stewardessy” jest literackim kolażem, w którym choroba i melancholia przetworzona zostaje w artystyczne „ja”. To opowieść o zmaganiach medycyny i sztuki, które to dwie dziedziny rywalizują o przywłaszczenie czerni umysłu. O tworzeniu autokreacji i twórczym wykorzystywaniu pokładów depresyjnych. O granicach uwielbienia dla choroby. Pełna absurdu i czarnego humoru rozprawa z mitem choroby jako stanu uszlachetniającego człowieka. I wreszcie – ironiczne i bezczelne spojrzenie na problem depresji i jej obecności w kulturze".
/Agata Baumgart/

 
Spektakl zrealizowany w ramach poddziałania 4.4.2 Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
 
 O szczytach rozpaczy 2 fot. Jakub Wittchen  O szczytach rozpaczy 1 fot. Jakub Wittchen  O szczytach rozpaczy 5 fot. Jakub Wittchen
fotografie z prezentacji spektaklu podczas III edycji Sceny Debiutów w Teatrze Nowym w Poznaniu, autor: Jakub Wittchen