Grupa Teatralna INSANIS
insanisJest ich dwoje, dwóch lub dwojga – to zależy. Kiedyś grali w grupie Teatralnej BEZ ATU działającej ponad 15 lat przy Ośrodku Kultury w Namysłowie. Koledzy i koleżanki poszli być dorosłymi a oni nie. Tak tęsknili za sceną, że w kwietniu 2015 roku spotkali się, zaczęli grać…i nie mogą przestać. Grają bo to kochają – to ich pasja.
„Związek otwarty” w reż. zespołu, piątek, godz. 11.15
Dario Fo, włoski dramaturg i autor sztuki zakpił i zabawił się instytucją małżeństwa. Małżeństwo w średnim wieku przeżywa długotrwały kryzys, co jest punktem wyjścia dla tej naszpikowanej zabawnymi sytuacjami sztuki. Mąż, zwolennik związku otwartego, w imię szczerości, proponuje żonie wolny związek. Czy przyjmie ona tę propozycję i czy to uratuje ich relacje? Przekonajcie się sami!

 

Teatr Ruchu i Maski MASZKARON
maszkaronTeatr Maszkaron formalnie powstał w roku szkolnym 2015/2016 choć zajął się poznawaniem techniki ruchowej rok wcześniej. Praca skupia się na eksploracji tzw poetyki ciała. Teatr Maszkaron zdobył III miejsce podcza VII Ogólnopolskiego Festwialu Młodości Teatralnej „Łaknienia 2016” w Goleniowie oraz Grand Prix II Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Amatorskich „Teatralia 2016” w Legionowie.
„Orfeja” w reż. Marcela Mroczka, piątek, godz 12.30

Spektakl „Orfeja” powstał na podstawie autorskiego scenariusza nawiązującego swą tematyką do podróży Orfeusza do Hadesu w poszukiwaniu Eurydyki. Fabuła skupiona jest na młodym Chłopaku, który zauważa na ruchliwej ulicy pewną intrygującą go Dziewczynę. Chcąc ją odnaleźć, naraża się mieszkańcom miasta i trafia pod skrzydła tajemniczego Jegomościa, który chcąc go uratować, zaprasza do swego domostwa. Pod osłoną nocy rozpoczyna się poszukiwanie widzianej wcześniej Dziewczyny.

 

Teatr M.D.K. czyli Młode Dzielne Kuropatwy
mdkTeatr działa od 2001r., uczestnikami zajęć są studenci i uczniowie rzeszowskich liceów. Teatr jest zdobywcą m.in. II Nagrody „Srebrny Kalejdoskop” na I Ogólopolskim Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „Kalejdoskop” w Świdniku, I Nagrody na Konfrontacjach Zespołów Teatralnych Małych Form „Antrakt” w Przemyślu czy Grand Prix V Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Amatorskich Młodzieży i Dorosłych „Trybuna Teatru”.
„Bal w operze” w reż. Moniki Adamiec , piątek, godz. 13.45
Poemat Juliana Tuwima pt. ”Bal w operze” w reżyserii Moniki Adamiec jest pretekstem do zajrzenia do świata celebrytów i wielkiej finansjery, czerwonych dywanów, szykownych kostiumów i błysków fleszy. Gdy wszyscy gotują się na Wielki Bal, nikt nie chce wiedzieć jak naprawdę wygląda ten "wielki świat", co kryje się pod cienką warstwą makijażu, tafty i "lśniących na glanc" klamek. Złudzenia są piękniejsze i słodsze niż rzeczywistość, a wir czarownej nocy jak czarna dziura, może wessać każdego.

 

Amatorska Grupa Teatralna
amatorskaAmatorska Grupa Teatralna istnieje od kwietnia 2015r. Tworzą ją ludzie z Suchedniowa, Kielc i Skarżyska-Kamiennej. Dotychczas grupa miała przyjemność zaprezentować się w Wiejskim Domu Kultury w Mostkach, Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku – Kamiennej, Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz krakowskich klubach.
„Wojna chłopska” w reż. Tomasza Juchniewicza, piątek, godz 16.00
Spektakl "Wojna Chłopska" oparty jest na motywach pierwszej części dramatu Jonasza Kofty, pod tym samym tytułem. Jest to historia gromady chłopskiej w czasach przesiąkniętych niepokojem, mistycyzmem, fanatyzmem.

 

Grupa Septem
14191999 310761149315594 8458975706736143710 nGrupa Septem została założona w 2012 r. na potrzeby projektu "Saligia", który był ukłonem w kierunku teatru plastycznego. Po dwóch latach przerwy w życiorysie, grupa została reaktywowana. Obecny skład grupy to osoby w wieku 16-36 lat. LARVA to nowe dziecko Grupy Septem.
„LARVA” w reż. Damiana Smykowskiego, piątek godz 17.30
"Larva" to spektakl łączący w sobie elementy pantomimy, tańca, teatru plastycznego, w którym poprzez muzykę, obraz i ruch zostaje nadany pewien przekaz. Każdy widz może zinterpretować go w indywidualny dla siebie sposób. Każdy ma swoją larvę. Większą lub mniejszą. Hodujemy ją. Pielęgnujemy, by w końcu nas zjadła. Spektakl o strachu, wstydzie i cierpieniu, o żądzach i słabościach. Tak jak w życiu...

 

Teatr Ekspozycja
168894 1245645725464408 3927739813457929934 nTeatr działa od kilkunastu lat. W skład zespołu wchodzą młodzi ludzie, dlatego też na warsztat brane są przede wszystkim sprawy im bliskie, dotyczące bezpośrednio ich pokolenia. Swoje spektakle prezentowali m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym MALTA, festiwalu MADE IN POZNAN oraz wielu przeglądach i konkursach.
„Polskie drogi” w reż. Adama Brzezińskiego, piątek godz. 19.15
O Marysi co świat chciała zmieniać, nim on zmieni ją na swój obraz i podobieństwo. Nastolatkowe nie mają już czasu ani ochotny na bunt. System próbuje inkorporować nas od najmłodszych lat. Dzieci na barykady - czyżby tylko to nam zostało? W tym zabawnym spektaklu twórcy podążają za autorką tekstu, by w pewnym momencie wymknąć się jej i skręcić na własne, poznańskie podwórko na którym zobaczymy... ostateczną zagładę ziemi!

 

 

Teatr PAPA
581918 1685686991649190 1792641225904762079 nTeatr istnieje od 2009 roku. Do tej pory przygotowali ponad 20 spektakli granych na scenie Akademii, gościnnie na innych festiwalach teatralnych w Polsce i Niemczech. Ideą teatru jest łączenie różnych zjawisk we współczesnym teatrze, wykorzystywanie w spektaklach różnych form wyrazu scenicznego, łączenie ze sobą różnych gatunków teatralnych i technik aktorskich. W ubiegłym roku spektaklem „Dziób w dziób” zajęli 3.miejsce na Melpomenie.
„Na pograniczu dwóch światów” w reż. Anny Balcerzak, piątek godz. 20.30
W ludowych pieśniach i muzyce kryje się niezwykłe piękno. Prosta melodia i poruszający tekst czyni je wzruszającymi i wpadającymi w ucho. To właśnie polskie pieśni ludowe, te znane i nieznane, stały siosią spektaklu. Opowieść uzupełniają fragmenty "Dybuka" Szymona Anskiego oraz wiersze Kazimierza Przerwy-Tetmajera. "Na pograniczu dwóch światów" to opowiedziana muzyką, ruchem i słowem liryczna opowieść o miłości, śmierci i przeznaczeniu oraz o współistnieniu dwóch światów - żywych i umarłych.

 

Teatr Variété
11004530 897082636980957 4472703525702089360 oTeatr działa od 2003 roku, zdobywa wiele nagród na przeglądach regionalnych i ogólnopolskich, m.in: II nagrodę na XIV Ogólnopolskich Spotkaniach Młodych „Czwarta Ściana” w Turku, I nagrodę - Złoty Gwóźdź na Regionalnym Mityngu Teatralnym w Gnieźnie oraz Grand Prix na VII Konkursie Teatrów Młodzieżowych Melpomena .
„Końcówka” w reż. Katarzyny Kuczerepy-Budzyńskiej, sobota, godz. 10.00
Inspiracją spektaklu Końcówka jest dzieło Samuela Becketta o tym samym tytule. Jednak w ich realizacji nie dominują mężczyźni a kobiety, Hamm to zdegenerowana diva, która podporządkowała sobie opiekunkę – służącą – Clova. Związek ten bardzo emocjonalny i rozedrgany, toksyczny i zarazem warunkujący wspólnotę dotyka problemów ludzkiej egzystencji. Klaustrofobiczny świat Becketta jak mikrokosmos ukazuje nędzę człowieka i ciągłe oczekiwanie na jakiś koniec. Czy nadejdzie?

 

Teatr OTCZAPY
13076934 1767198963509970 823473666378881889 nTeatr pełen zdolnych i pozytywnych osób, działający pod skrzydłami Elżbiety Górczyńskiej. Działają od 2009 roku, mają na koncie 8 premier. Zdobywcy Grand Prix Melpomeny 2012 oraz II Miejsca na Melpomenie 2013.
„Nieporuszenie” w reż. Elżbiety Górczyńskiej, sobota, godz. 12.00
Cały spektakl jest podszyty groteską, ukazuję w kryzysie, współczesnego młodego człowieka, który nie potrafi ogarnąć swoich spraw, ale chyba jest w tym nieco współczucia. Dramaturgię spektaklu oparłam o strukturę "Kartoteki" Tadeusza Różewicza - mówi Elżbieta Górczyńska, autorka scenariusza i reżyserka. I dodaje: Główny bohater to 25-letni mężczyzna, któremu niełatwo odnaleźć się we współczesnym świecie. W pewien sposób to bohater symboliczny, w którym można dostrzec dzisiejsze pokolenie młodych ludzi.

 

Teatr Amatorski w Mosinie Bez Kurtyny
pchlaTeatr powstał w 2013 roku. Po kilki miesiącach prób reżyserką została Danuta Nowak-Połczyńska, śpiewaczka operowa i pieśniarka. Pozostali członkowie teatru są amatorami. Pchła Szachrajka to ich pierwszy spektakl. Obecnie pracują nad kolejną premierą.
„Pchła Szachrajka” w reż. Danuty Nowak-Połczyńskiej, sobota, godz. 13.00
Z tekstu Jana Brzechwy grupie teatralnej udało się wydobyć wszystkie atuty: komizm, purnonsensowne gry słowne, scenki obyczajowe skrzące się od ironicznego humoru, muzykę wierszowanej frazy.

 

Teatr NP
Teatr NP 2016Grupa powstała 8 lat temu. W aktualnym składzie grają od trzech lat. Dla nich teatr jest miejsce gdzie spędzają czas najlepiej w całym tygodniu i nigdzie indziej nie jest im tak dobrze jak tam. Najbardziej lubią happeningi, improwizacje, jeszcze bardziej dużej i teoretyczne dopracowane spektakle, gdzie tak naprawdę nigdy nie ma czasu na próby tyle razy, żeby było już najlepiej. Swój najnowszy happening prezentowali na Meskalina Festiwal. 
„Show” w reż Agnieszki Kaźmierczak, sobota, godz. 15.30

Show na postawie „Czyż nie dobija się koni” przedstawia sceny jednego z maratonów tańca, jakie były niegdyś organizowane w USA - maratony, w których tańczyło się do upadłego, a ostatnia para, która przetrwała wygrywała nagrodę finansową. W swojej opowieści pokazali historie kilku par z turnieju. Najbardziej zauważyć można będzie jednak jedną główną parę - Glorię i Roberta. Gloria namawia dopiero co poznanego przez siebie Roberta do udziału w maratonie, a podczas jego trwania sprawia, że jej partner bardzo angażuje się w tą znajomość.

 

Niezależna grupa teatralna „Po godzinach”
pogodzinachGrupa przyjaciół spotykająca się „po godzinach”, aby wspólnie tworzyć teatr. Grupa działa od trzech lat szkoląc się warsztat aktorski. Wcześniej zrealizowane projekty to: Dzieci, Płatnow, Scenki różnorodne, Terapia w Małym Oblesiu.
„Kolejne dni życia z...” w reż. Małgorzaty Oracz, sobota, godz. 17.00
Przedstawienie pt: „Kolejne dni życia z...” powstało na podstawie projektu,opartego na improwizacji. Osoby biorące w nim udział otrzymały „mikro-życiorysy”i charakterystykę postaci. Miały za zadanie przeprowadzić proces w rozwijaniu tych życiorysów. Musiały też dobrać kostium,pasujący do osoby,którą kreują. Uczestnicy projektu dostawali poufne zadania,które realizowali podczas improwizowanych scen,określanych konkretnymi tematami. Tak powstał scenariusz przedstawienia, ukazującego ludzi z różnych sfer o skrajnych osobowościach i poglądach,którzy spotykają się w jednym miejscu: na terapii...

 

Teatr Rozdźwięk
rozdzwiekTeatr powstał w 2011 roku w Krakowie. W skład grupy wchodzą osoby w różnym wieku: reżyserzy, aktorzy, graficy i scenografowie.
„Dziecko nauki” w reż. Natalii Mazurkiewicz sobota, godz. 18.15
Ciemność. Cisza. Spokój. Nieme szepty wymieniane z wymyślonym przyjacielem. Zgrzyt długopisu porwanego ambicją chorego umysłu. Strzykawki jarzące się błękitem niezidentyfikowanych cieczy. Tak właśnie wygląda codzienność w pewnym niecodziennym domu. Dokładnie w podziemiach domu. W piwnicy.
Nauka nie ma granic – przynajmniej tak sądzi Ojciec. Jakie znaczenie mają tu względy etyczne, moralność czy sumienie. Liczy się efekt i nieśmiertelność w umysłach potomnych. A jeśli drogą do tejże nieśmiertelności jest eksperyment na własnym dziecku, czyż nie jest to cena, którą warto zapłacić?
Chociaż nie o tym mówi historia Elizy – tytułowego „dziecka nauki”. Jest to opowieść o uzależnieniu od siebie dwóch osób, o relacji absurdalnie chorej, będącej równocześnie realizacją pragnień zarówno jednej jak i drugiej strony. Opowieść o niemożności zerwania z pewnymi normami i o nieświadomości ich istnienia.

 

Teatr Bez (pre)Tekstu
koczkodamyZespół działa od 2014. Mają na swoim koncie już kilka spektakli wystawianych na różnych festiwalach. Spektakl „Koczkodamy” otrzymał Grand Prix na Festiwalu Marcinek w Poznaniu.
„Koczkodamy” w reż. Wiesławy Wójcik i Anny Rozmianiec, sobota, godz. 20.30
Zderzenie pospolitości i oryginalności, zderzenie indywiduum i gatunku, sensu i „bezsensu”, pierwiastka kobiecego i męskiego prowadzi do jednego tylko wniosku: to nie nadobnisie i koczodany, ale koczkodamy. Czy żyjemy w świecie Hipsterusów Nic-nierobitusów? Czy żyjemy w świecie? Spektakl skłoniający publiczność do rozważań na temat relacji płci, zarówno w obrębie jednej grupy, jak i między nimi.